
Прочетен: 3531 Коментари: 7 Гласове:
Последна промяна: 03.08.2007 09:50
Затова и се опитвам да науча колкото се може повече за човека, за онези видими и невидими закономерности, които предопределят успеха или краха на личността.
Като бях малък всичко ми изглеждаше лесно – учеха ни, че доброто ще бъде възнаградено, а злите неизбежно ще си получат заслуженото. Постепенно натрупаният опит ми помогна да разбера, че нещата не стоят съвсем така, а в повечето случаи изобщо не са така. Друго обяснение от детските годии бе, че умният успява, а глупакът се проваля, но и то не издържа на сериозна проверка. По-късно попаднах на какви ли не теории - според някои от тях живеем в съвършения и най-добър от всички възможни светове, в който всяко нещо има дълбоко заложена причина и всичко става в името на светлото бъдеще, че колелото на историята ще се върти докато на земята не се възцари всеобщо благоденствие. Други пък изпадат в противоположната крайност, като заявяват, че живеем в джобно издание на ада, че няма добродетел, която да не бива наказвана и порок, който да не е щедро възнаграден, че светът е ирационален и процесите и явленията в него са неподвластни на разума. Трети смятат, че животът не е нито толкова черен нито толкова бял, а в него има всичко - добро и зло, радост и разочарование и в резултат от сложното преплитане на човешките усилия и стеченията на обстоятелствата се формира ходът на историята и съдбата на отделния индивид.Никое от тези обяснения не ме задоволява напълно, затова се е стремя се да науча повече. Да намеря онези логически закони, за които говори героят на Тургенев в "Степния Крал Лир":
„Всичко в света – и хубавото, и лошото се дава на хората не по заслуги, а вследствие на някакви неизвестни още, но логически закони, които аз не се наемам да посоча, макар понякога да ми се струва, че смътно ги чувствам.”
Минаха вече 7 години откакто прочетох тази разтърсваща творба, от тогава се запознах със стотици биографии, пред очите ми са не по-малко примери от живота на моите съвременници, но така и не намерих универсален отговор.
В крайна сметка и настоящето и миналото ни дават редица примери за провалили се ярки личности и преуспели глупци. Вчера прочетох писмо на Плиний Млади , в което авторът разказва за един свой съвременник:
„ Често ти повтарям: има сила у Регул. Учудващо е как постига всичко, което си е намислил.
....
Ако той бе насочил по правилен път тази сила или ако трябва да я наречем с друга дума, този ламтеж за всичко, което пожелае, много добрини можеше да направи! Но добрите хора не са тъй силни както лошите; и както „храбростта се дължи на незнание, а обмислянето поражда нерешителност”, така стеснителността отслабва честните натури, а безогледността укрепва лошите. Регул е пример. Гласът му е слаб, изговорът – неясен, езикът – заплетен, умът – ужасно бавен, памет – ни капка; и нищо друго – само налудничавост: но благодарение именно на този си бяс и безсрамие успява да мине за оратор пред мнозина. За него Херений Сенецион измисли чудесна парафраза на прочутото Катоново определение за оратора в обратен смисъл: „Ораторът е лош човек, неопитен в говоренето”. Бога ми, Катон не е успял да даде толкова добро определение за истинския оратор, както Херений – за Регул.”
Това писмо е писано в началото на II век от новата ера. Изглежда хората малко са се променили през последните 1900 години, а през цялото това време никой не е успял да намери тези неизвестни логически закони, които ни носят доброто и злото. Няма достатъчно убедителен отговор, защо понякога един глупав злодей успява да надхитри стотици добронамерени мъдреци? Защо в повечето случаи добрите хора не са толкова силни като лошите? И има ли общовалидни закономерности, които определят както хода на историята така и индивидуалната човешка съдба?
31.07.2007 16:09
и аз често се замислям над всичко това...
уви.. отговори рядко намирам..
все пак мисля, че когато си положително настроен към света, към околните.. към всичко добро...и живееш в мир със себе си и обкръжаващият ни свят.. то тогава неминуемо животът ти става по лесен.. всичко става по лесно постижимо и успяваш..
поздравявам те!
*
По въпроса за религията - имам малко по-различно мнение.
Роден съм 1977 г., кръстен съм на 2 години. Никой не е пречел на баба ми, която има основна заслуга за това. Да, това е частен случай - не правя обобщения.
Не знам как се чувстваш ти, но на мен ми е много противно да гледам как се правят на набожни хора, които са причина за смъртта на стотици и милиони. Визирам както господарите на света така и някои от тези, които им се противопоставят.
Всички религии претендират, че учат на добродетел, но от тяхно име са извършени многобройни престъпления. Много е сложен този въпрос. Иначе ми харесва идеята, че над нас хората има един по-висш и благороден разум. Вярата дава спокойствие и увереност. Хората имат нужда от нея.
Що се касае до понятието "тоталитарен режим" - аз лично избягвам да го употребявам. Твърде много злоупотребяват с него някои псевдодемократи, които са наводнили българското интернет пространство. Предпочитам да гледам към проблемите на днешния ден, които по моето скромно мнение са доста по-сериозни от тези, които обикновеният човек имаше преди 20 години.
Живеем в един сложен и несигурен свят, в който властват само парите и грубата сила. Ресурсите на планетата са ограничени, глобалното затопляне е факт, ужасяващата бедност добива все по-застрашителни размери. Човечеството трябва да се сплоти в името на своето оцеляване, а вместо това шепа самозабравили се хищници го тласкат към гибел.
Четете какво пише на http://hinki.blog.bg/viewpost.php?id=74554 и, понеже няма нужда да ви казвам да го обмислите-забавлявайте се:)!
Ясно е, че не става дума за уникални умствени възможности или някакви нравствени добродетели.
Историята и съвременността познават много способни злодеи, но това което най-силно ме озадачава е тържествуващата посредственост.
И примери за нея колкото щеш - в настоящето и миналото.
